Domieszki od Master Builders Solutions® optymalizują budowę najwyższego nadmorskiego apratamentowca w basenie Morza Śródziemnego

  • MasterGlenium SKY umożliwia pompowanie do wysokości 170 metrów

  • MasterLife chroni zbrojenie stalowe przed chlorkami

  • MasterMatrix zapewnia spoiste mieszanki betonowe

Najwyższy nadmorski apartamentowiec w basenie Morza Śródziemnego zbudowano w Limassol na Cyprze: ONE-Tower, o wysokości 170 metrów, posiada 37 pięter i planowo stać ma się nowym punktem orientacyjnym wyspy. Eksperci z Master Builders Solutions® wspierali wykonawcę na każdym etapie budowy, dostarczając domieszki MasterGlenium SKY, MasterSet, MasterLife, MasterRoc i MasterMatrix. Przyczyniły się one znacząco do sukcesu tego projektu i umożliwiły o 30% szybsze- w porównaniu z konwencjonalnymi produktami- ułożenie betonu, redukcję kosztów o 30% i o 100% dłuższą ochronę przed korozją. „Nasi klienci korzystają z naszego szerokiego portfolio domieszek do najbardziej specyficznych wyzwań", zwraca uwagę dr Michael Fischer, odpowiedzialny w Master Builders Solutions za zarządzanie rynkiem regionalnym dla dodatków do betonu w Europie. „W przypadku ONE-Tower wykonawca był w stanie poradzić sobie z wysokością budynku, trudnym środowiskiem morskim i napiętym harmonogramem."

Kolejną korzyścią był fakt, że wszystkie domieszki były w pełni kompatybilne z cypryjskimi cementami i gwarantowały doskonałą wydajność betonu nawet w wysokich temperaturach z 45-minutowym czasem transportu betonu.

Wylano około 7 000 m3 betonu na konstrukcję pali, 10 000 m3 na fundament płytowy o wysokości trzech metrów i 20 000 m3 na pionowe pompowanie betonu do górnej części wieży. „W celu pompowania betonu na wysokości 170 metrów zastosowany został nasz superplastyfikator MasterGlenium SKY 695", wyjaśnia inżynier budownictwa Georgios Garatziotis, odpowiedzialny za wsparcie techniczne w Master Builders Solutions. „Zapewnia trwałą, wysokiej jakości gotową mieszankę betonową o niskim stosunku wody do cementu i dłuższej urabialności w wysokich temperaturach, bez opóźnionego rozwoju wytrzymałości. Jest to możliwe dzięki naszej innowacyjnej chemii." Szczególna konfiguracja molekuł MasterGlenium SKY 695 pozwala na ich opóźnioną adsorpcję na cząsteczkach cementu i rozprasza je skutecznie w ciągu długiego okresu czasu. Ponadto cząsteczki pozostawiają wystarczający obszar na powierzchni cementu, aby umożliwić szybką reakcję hydratacji, co prowadzi do szybkiego rozwoju wytrzymałości wczesnej. „Chociaż stosunek wody do cementu był bardzo niski - rzeczywisty 0,37 - dzięki MasterGlenium SKY 695 osiągnęliśmy estetyczny beton C50/60, o doskonałej urabialności, płynności, reologii, spoistości, pompowalności i zdolności do przechodzenia przez gęste wielokrotne warstwy zbrojenia", mówi Georgios Garatziotis. Dzięki zastosowaniu domieszek opóźniających wiązanie MasterSet R106XR i MasterSet R200BM właściwości betonu związane z czasem wiązania były wystarczająco opóźnione, a tym samym dotrzymano napiętego harmonogramu.

 

Wyzwanie środowiska morskiego

Kolejnym wyzwaniem była niewielka odległość wież do basenu Morza Śródziemnego z jego trudnym środowiskiem morskim. Jako wodoszczelną ochronę eksperci z Master Builders Solutions zastosowali MasterLife WP1000. Ten środek krystalizujący jest idealnym rozwiązaniem, gdy wymagany jest wodoszczelny beton, który jest wystarczająco trwały, aby wytrzymać niszczenie z powodu trudnych warunków środowiskowych.

Podczas budowy palowania (głębokość 40 metrów) zastosowano MasterMatrix UW 444 jako środek zapobiegający wypłukiwaniu, wykazujący doskonałą odporność na wypłukiwanie cementu i drobnych cząstek.

„Aby zabezpieczyć zbrojenie stalowe przed chlorkami z wody morskiej, zastosowaliśmy inhibitor korozji MasterLife CI 35", wyjaśnia Georgios Garatziotis. „Zapewnia on niezawodną ochronę poprzez adsorpcję na stali zbrojeniowej w celu utworzenia odpornej na korozję warstwy ochronnej. Ta warstwa ochronna radykalnie spowalnia proces korozji, zapobiegając reakcji chlorków ze stalą zbrojeniową oraz pozbawiając proces korozji wilgoci i tlenu, a tym samym spowalniając szybkość korozji po jego rozpoczęciu."

Aby osiągnąć optymalną trwałość budynku, eksperci z Master Builders Solutions dodali do mieszanki betonowej również MasterRoc MS 610: Ten wysokiej jakości pył krzemionkowy do betonów o wysokiej wydajności zmienia porowatą strukturę betonu, czyniąc go gęstszym i bardziej odpornym na wszelkie rodzaje oddziaływań zewnętrznych.

Historie sukcesu kampanii zrównoważonego rozwoju Master Builders Solutions można znaleźć na stronie: http://www.sustainability.master-builders-solutions.basf.pl/

O Dziale Chemii Budowlanej

Dział Chemii Budowlanej firmy BASF oferuje zaawansowane rozwiązania chemiczne pod ogólnoświatową marką parasolową Master Builders Solutions do budowy, konserwacji, naprawy i renowacji konstrukcji. Marka zbudowana jest na ponad 100-letnim doświadczeniu w branży budowlanej. Nasze obszerne portfolio obejmuje domieszki do betonu, dodatki do cementu, chemiczne rozwiązania dla konstrukcji podziemnych, systemy hydroizolacji, uszczelniacze, systemy do naprawy i ochrony betonu, zaprawy precyzyjne, systemy podłogowe, zaprawy naprawcze, szczeliwo do spoin i rozwiązania do ochrony drewna. 

Około 7000 pracowników Działu Chemii Budowlanej tworzy globalną społeczność ekspertów budowlanych. Aby rozwiązać konkretne wyzwania budowlane naszych klientów od koncepcji po ukończenie projektu, korzystamy z naszego specjalistycznego know-how, regionalnej wiedzy i doświadczenia zdobytego w niezliczonych projektach budowlanych na całym świecie. Wykorzystujemy globalne technologie BASF i naszą dogłębną wiedzę na temat lokalnych potrzeb budowlanych do opracowywania innowacji, które pomagają odnosić sukcesy naszym klientom i napędzać zrównoważone budownictwo.

Dział obsługuje zakłady produkcyjne i biura sprzedaży w ponad 60 krajach i osiągnął sprzedaż około 2,5 mld EUR w 2018 r​

KONTAKT

Tomasz Klimala

Dyrektor Działu Chemii Budowlanej

+48 606 878 668